Didesnės išmokos globojamiems (rūpinamiems) vaikams

Komentarų: 0

Seimas priėmė Išmokų vaikams įstatymo Nr. I-621 6, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 17, 18, 19, 21 straipsnių ir priedo pakeitimo įstatymą, kuriuo nuo 2022 m. sausio 1 d. padidinta globos (rūpybosišmoka šeimoje, šeimynoje, globos centre ar vaikų globos institucijoje globojamiems (rūpinamiems) vaikams ir besimokantiems ar studijuojantiems buvusiems globotiniams.

Ši išmoka ne tik didės, bet ir jos dydis bus diferencijuotas pagal vaiko amžių ir poreikius, skiriant per mėnesį:

  • vaikams iki 6 metų – 218,40 Eur,
  • vaikams nuo 6 iki 12 metų – 252 Eur,
  • vaikams nuo 12 iki 18 metų ir tiems, kuriems nustatytas neįgalumo lygis – 273 Eur,
  • buvusiems globotiniams iki 24 metų, kurie mokosi ar studijuoja, – 273 Eur.

Šiuo metu visiems globojamiems (rūpinamiems) vaikams ir buvusiems globotiniams iki 24 metų, kurie mokosi ar studijuoja, yra skiriama ir mokama vienodo dydžio – 160 Eur – globos (rūpybos) išmoka.

Be to, pratęstas globos (rūpybosišmokos tikslinio priedo mokėjimas buvusiam globėjui (rūpintojui) – šeimai, šeimynai, globos centrui, kai, pasibaigus vaikų globai (rūpybai) dėl pilnametystės, emancipacijos ar santuokos, buvęs globotinis lieka gyventi pas buvusį globėją ir yra jo išlaikomas (nemokamai gauna nakvynę, maistą ir kitas paslaugas), kol mokosi pagal bendrojo ugdymo programą, bet ne ilgiau, iki jam sukaks 23 metai.

Tikslinio priedo dydis 2022 m. sudarys 168 Eur.

Šiuo metu tikslinis priedas mokamas iki globojamo vaiko pilnametystės, emancipacijos ar santuokos sudarymo.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) skaičiavimais, didesnę globos (rūpybos) išmoką kitąmet gaus apie 7,5 tūkst. vaikų, iš jų: beveik 2000 vaikų iki 6 metų, per 2000 vaikų nuo 6 iki 12 metų, beveik 1800 vaikų nuo 12 iki 18 metų ir per 1700 besimokantys ir studijuojantys pilnamečiai. Globos (rūpybos) išmokos tikslinį priedą gaus apie 405 buvę globėjai (rūpintojai).

Nelankantiems švietimo įstaigos vaikams – išmokos nepinigine forma

Kitąmet laukia pokyčiai ir socialinę riziką patiriančių šeimų, kuriose auga ikimokyklinio ar mokyklinio amžiaus vaikai.

Nuo kitų metų socialinę riziką patiriančių šeimų vaikams, kuriems ikimokyklinis, priešmokyklinis, pradinis ar pagrindinis ugdymas yra privalomas, tačiau dėl nepateisinamų priežasčių jie nelanko švietimo įstaigos (darželio ar mokyklos), išmokos vaikams, taip pat ir vaiko pinigai, vietoj piniginių lėšų bus teikiamos nepinigine forma.

Taigi, vaikui skirtos išmokos bus teikiamos individualizuotai, atvejo vadybininkui ar socialiniam darbuotojui parenkant labiausiai vaiko poreikius atitinkančius išmokos teikimo būdus, pvz., apmokant vaikų išlaikymo išlaidas darželiuose, apmokant už būrelius, mokiniams ugdyti reikalingų priemonių įsigijimo išlaidas, apmokant maisto produktų, drabužių, avalynės, higienos reikmenų ir kitų vaikams būtinų daiktų įsigijimo išlaidas, apmokant vaikų gyvenamosios aplinkos pagerinimo išlaidas ir t. t.

Išmoka besimokančio ar studijuojančio asmens vaiko priežiūrai – ir mokykloje besimokantiems tėvams

Dar viena naujovė – nuo kitų metų išmoką besimokančio ar studijuojančio asmens vaiko priežiūrai gaus kūdikio susilaukę vaiko tėvai, kurie mokosi mokykloje. Iki šiol šią išmoką turėjo teisę gauti vaikų tėvai, kurie mokosi pagal formaliojo profesinio mokymo programą ar studijuoja aukštojoje mokykloje pagal nuolatinės studijų formos programą, doktorantūroje ar rezidentūroje.

Taigi, nuo 2022-ųjų pradžios išmoką besimokančio ar studijuojančio asmens vaiko priežiūrai turės teisę gauti vienas iš vaiko tėvų, kuris augina vaiką ir mokosi pagal bendrojo ugdymo programą (ir dėl šios priežasties neturi įgijęs reikalingo darbo stažo vaiko priežiūros išmokai iš „Sodros“ gauti). Ši išmoka, kurios dydis nuo 2022 m. sausio 1 d. – 252 Eur per mėnesįbus mokama nuo vaiko gimimo dienosiki vaikui sukaks 2 metai.

Išmokas besimokančių ar studijuojančių asmenų vaiko priežiūrai skiria ir moka savivaldybių administracijos.

Pokyčiai įsivaikinusiems vaiką

Taip pat nuo 2022 m. įsigalios naujas išmokos įvaikinus vaiką teisinis reguliavimas.

Įvaikinę vaiką, įtėviai galės pasirinkti:

  • ar išeiti vaiko priežiūros atostogų ir, turint motinystės socialinio draudimo stažą, gauti vaiko priežiūros išmoką iš „Sodros“,
  • ar gauti išmoką įvaikinus vaiką pagal Išmokų vaikams įstatymą, kurios dydis nuo 2022 m. sausio 1 d. sieks 336 Eur.

SADM tikisi, kad šis pakeitimas sudarys įtėviams palankesnes sąlygas derinti darbo ir šeimos įsipareigojimus ir paskatins įvaikinti vyresnius vaikus, nes praktikoje pasitaiko atvejų, kai įvaikinamas vyresnio amžiaus vaikas, pvz., 16 metų, ir įtėviai ne visada turi galimybę ar nori išeiti vaiko priežiūros atostogų ir gauti vaiko priežiūros išmoką pagal Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymą.

Vienkartinė išmoka įsikurti galės būti panaudota dviratėms transporto priemonėms įsigyti

Siekiant sudaryti geresnes sąlygas buvusiems globotiniams pasiekti mokymo įstaigas ar darbo vietas, išplėstas vienkartinės išmokos įsikurti panaudojimo sąrašas.

Nuo 2022-ųjų metų vienkartinė išmoka įsikurti (3 150 Eurgalės būti panaudota ir įsigyjant:

  • mopedąmotociklądviratįmotorinį dviratįelektrinį paspirtuką ar paspirtuką be variklio.

Asmenims, kuriems buvo nustatyta vaiko globa (rūpyba), pasibaigus vaiko globai (rūpybai) dėl pilnametystės, emancipacijos ar santuokos sudarymo, skiriama vienkartinė 75 bazinių socialinių išmokų (BSI) dydžio išmoka įsikurti (1 BSI nuo 2022 m. –  42 Eur, 75 BSI – 3 150 Eur).

Vienkartinė išmoka įsikurti grynaisiais pinigais neišmokamaišskyrus atvejus, kai lieka nepanaudota mažesnė negu 2 BSI dydžio išmokos dalis (nuo 2022 m. – 84 Eur), kuri gali būti išmokama grynaisiais pinigais pačiam išmokos gavėjui.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.