Garantinis elektros tiekimas – išsigelbėjimas nuo didėjančių kainų?

Komentarų: 0

Vis dažniau elektroninėje erdvėje ar socialiniuose tinkluose pasigirsta tokių diskusijų, kad žmonės vengia pasirašyti sutartis dabartinėmis elektros energijos kainomis ir lauks iki paskutinės minutės, kol bus atjungta elektra jų namuose. Bet ar tikrai taip geriau apsimoka?

Visiems klientams, kurie yra nepasirinkę nepriklausomo elektros tiekėjo bus užtikrinamas garantinis elektros energijos tiekimas. Garantinį elektros  tiekimą ne ilgiau nei 6 mėnesius yra įpareigotas užtikrinti ESO. Praėjus šiam laikotarpiui ESO turės teisę garantinį elektros tiekimą nutraukti. Apie planuojamą nutraukimą jūs būsite įspėti ne vėliau kaip prieš 3 savaites.  Garantinio tiekimo (t. y. vien tik elektros energijos) kaina bus apskaičiuojama vadovaujantis Elektros energetikos įstatymo 44 str. nuostatomis: kaina bus apskaičiuojama vidutinei praėjusio ataskaitinio mėnesio elektros energijos biržos kainai, susiformavusiai Lietuvos kainų zonoje, pritaikius koeficientą 1,25 (t. y. Garantinio tiekimo kaina = Biržos kaina × 1,25).

Taigi, jeigu nepasirinksite tiekėjo ir jums bus paskirtas garantinis elektros tiekimas, jūs jį gausite tik 6 mėnesius ir už 25 proc. didesnę kainą. Garantinio tiekimo kaina yra kintanti ir yra perskaičiuojama kiekvieną mėnesį iš naujo. Tad elektros kaina, net ir garantiniame tiekime tikriausiai didės (atsižvelgiant į rinkos situaciją pasaulyje) kiekvieną mėnesį, nes ji nėra fiksuota. Garantinio tiekimo kainas galite pažiūrėti čia

Geras dalykas yra tai, kad valstybės kompensuojama dalis elektros kainos bus ir pasirašiusiems sutartis, nepasirašiusiems sutartis ir turintiems garantinį elektros tiekimą. Elektros kaina bus kompensuojama 9 cnt. Jeigu yra taikoma kompensacija ir nustatytos „grindys“ iki 24 centų, tai nėra skirtumo ar elektros kaina bus 33 centai, ar 31 centas, ar 27 centai, vis tiek už elektros energiją artimiausią pusmetį mokėsite 24 centus. Tačiau jeigu garantinio tiekimo kaina viršys 33 centus, tarkim bus 39 centai, tai su kompensacija jūs mokėsite 30 centų. Tie, kurie pasirašę sutartis, ir pritaikius kompensaciją tikrai mokėtų mažiau arba bent jau 24 centus.

Sudaroma galimybė nepriklausomą elektros tiekėją pasirinkti iki sekmadienio, birželio 26 d. imtinai.

Šiuo metu patenkantys į II rinkos liberalizavimo etapą nepriklausomų tiekėjų dar nepasirinko 150 tūkst., arba 20 proc. antrojo etapo vartotojų. Trečiojo liberalizavimo etapo  – iki 1000 kWh per metus suvartojantiems – ir tiekėjo dar nepasirinkusiems vartotojams elektrą ir toliau tieks visuomeninis tiekėjas VERT (Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos) nustatyta kaina.

Geriausia sprendimą padarė tie, kurie pasirinko elektros energijos tiekėjus jau praėjusį rudenį, kai kainos buvo dar gana nedidelės ir pasirašė fiksuotos kainos tiekimo planus. Tad, iškyla aktualus klausimas, ar verta laukti ir pasirašyti sutartis dar po pusės metų (kainos gali padidėti), ar pasirašyti sutartis dabar ir užfiksuoti nekintančias kainas bent jau metams – spręskite patys.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.