Kompensacijas už būsto šildymą keisis nuo 2022 m. sausio 1 d.

3 komentarai

Seimas priėmė Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo Nr. IX-1675 7 ir 11 straipsnių pakeitimo įstatymą, kuriuo nuo 2022 m. sausio 1 d. nustatytas didesnis valstybės remiamų pajamų dydis (VRP), taikomas būsto šildymo išlaidų kompensacijai apskaičiuoti, todėl kompensaciją už būsto šildymą nuo kitų metų gaus daugiau nepasiturinčių šalies gyventojų.

2022 m. VRP – 129 Eur (dabar – 128 Eur).

Primintina, kad būsto šildymo išlaidų kompensacijos skiriamos ne tik būste gyvenamąją vietą deklaravusiems, bet ir būstą nuomojantiems asmenims, o kompensacija teikiama nepriklausomai nuo šildymo būdo, t. y. tiek būstą šildant centralizuotai, tiek kitos rūšies kuru (malkomis, anglimi, dujomis ar pan.).

Nuo 2022 m. VRP dydis – padvigubintas

Taigi, nuo kitų metų pradžios dvigubės VRP dydis, taikomas būsto šildymo išlaidų kompensacijai apskaičiuoti, nustatant, kad nepasiturintiems gyventojams kompensuojama mokesčio už būsto šildymą dalis, viršijanti 10 proc. skirtumo tarp šeimos ar vieno gyvenančio asmens pajamų ir:

 • 2 VRP dydžių (258 Eur – 2022 m.) kiekvienam šeimos nariui (vietoje 1 VRP, t. y. dabar 128 Eur) arba
 • 3 VRP dydžių (387 Eur – 2022 m.) vienam gyvenančiam asmeniui (vietoje 1,5 VRP, t. y. šiuo metu 192 Eur).

Pavyzdžiui, jeigu šeima augina 2 vaikus, o tėtis ir mama uždirba minimalią mėnesinę algą arba jeigu dirba vienas iš tėvų ir uždirba vidutinę mėnesinę algą, o kitas neturėtų darbo ir būtų bedarbis, šeimai kompensacija būsto šildymui pagal išankstinius skaičiavimus priklausytų.

 Kompensuojamas būsto naudingojo ploto normatyvas nesikeis

Kompensacijai už būsto šildymą apskaičiuoti taikomas naudingojo būsto ploto normatyvas:

 • kai būste gyvenamąją vietą deklaruoja (būstą nuomoja) vienas gyvenantis asmuo – 50 kv. metrų;
 • kai būste gyvenamąją vietą deklaruoja (būstą nuomoja) šeimapirmam šeimos nariui  – 38 kv. metraiantram šeimos nariui – 12 kv. metrųtrečiam ir kiekvienam paskesniam šeimos nariui – 10 kv. metrų.

Pvz., nepasiturinčiai 4 asmenų šeimai būsto šildymo išlaidos kompensuojamos už ne didesnį nei 70 kv. metrų naudingąjį būsto plotą.

Kai vienam būste gyvenantys už komunalines paslaugas moka pagal vieną sąskaitą

Taip pat įtvirtinta būsto šildymo išlaidų kompensacijos dydžio apskaičiavimo taisyklė tuo atveju, kai tame pačiame būste bendrai gyvena (yra deklaravę gyvenamąją vietą ir/ar nuomojasi būstą) kelios (2 ar daugiau) asmenų grupės, įskaitant ir vienus gyvenančius asmenis, kurie už komunalines paslaugas atsiskaito pagal vieną sąskaitą (atsiskaitomąją knygelę), nustatant, kad šiems asmenims:

 • būsto šildymo išlaidų kompensacijos dydis bus apskaičiuojamas tokia pačia tvarka kaip vienai bendrai gyvenančiai asmenų grupei, t. y., taikant 2 VRP dydžius kiekvienam asmeniui.

Šiuo metu tokiu atveju būsto šildymo išlaidų kompensacijos dydis apskaičiuojamas atskirai kiekvienai bendrai gyvenančiai asmenų grupei, įskaitant ir vienus gyvenančius asmenis.

Kur kreiptis dėl kompensacijų skyrimo?

Gyventojai dėl būsto šildymo, karšto ir geriamojo vandens išlaidų kompensacijų skyrimo gali kreiptis į savo gyvenamosios vietos savivaldybę (prašymai priimami ir seniūnijose), taip pat elektroniniu būdu www.spis.lt.

Paprasčiausias būdas sužinoti, ar priklauso būsto šildymo išlaidų kompensacija ir preliminarų jos dydį – pasinaudoti Socialinės paramos šeimai informacinėje sistemoje (SPIS)www.spis.lt esančia Būsto šildymo išlaidų kompensacijos skaičiuokle.

Prašant paramos, laikinai nevertinamas turtas

Karantino ir ekstremalios situacijos metu bei 6 mėnesius po jų atšaukimo nepasiturintiems gyventojams kreipiantis dėl piniginės socialinės paramos (t. y. socialinės pašalpos ir būsto šildymo, karšto ir geriamojo vandens išlaidų kompensacijų) – jų turimas turtas nevertinamas.

Parama galės pasinaudoti platesnis ratas gyventojų

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija skaičiuoja, kad dėl pasikeitusios būsto šildymo išlaidų kompensacijų apskaičiavimo tvarkos teisę gauti būsto šildymo išlaidų kompensaciją papildomai įgis apie 15 tūkst. žmonių, o iš viso šią kompensaciją gaus apie 110 tūkst. žmonių. Atsižvelgiant į išaugusias šildymo kainas, preliminariais skaičiavimais, kitąmet būsto šildymo kompensacijoms bus papildomai skirta 16 mln. eurų.

2021 m. I pusm. būsto šildymo ir vandens išlaidų kompensacijas gavo daugiau kaip 95 tūkst. žmonių (3,42 proc. visų Lietuvos gyventojų). Kompensacijoms teikti per minėtą laikotarpį išleista virš 10 mln. eurų.

3 komentarai. Leave new

 • Esu 79 metų. Savo bute gyvenu viena. Gaunu tik pensiją. Visi šie duomenys turi būti Lietuvos gyventojų registre, Sodroje ir VMI. Kodėl dėl kompensacijos už šildymą dar reikia prašymo ir kažkokių duomenų? Kodėl atsakingos institucijos negali pasinaudoti šiais duomenimis ir neapkrauti senjorų papildomais rūpesčiais?

  Atsakyti
 • Deklarave gyvenama vieta esame 4 asmenys, gyvename tik 2 pensininkai, ar galime kreiptis del sildymo kompensacijos?

  Atsakyti
 • Kur kreiptis, jeigu neteisingai skaičiuojamos kompensacijos? Kaunas.

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.