Seimas ėmėsi svarstyti skalūnų mokestį

Komentarų: 0
Ketvirtadienį Seimo plenariniame posėdyje Kęstutis Trečiokas, aplinkos ministras, pateikė naują Angliavandenilių išteklių mokesčio įstatymo projektą, kuris pakeistų šiuo metu galiojantį Naftos ir dujų išteklių mokesčio įstatymą.

Vyriausybė pasiūlė nustatyti, kad tradiciniams naftos ir dujų ištekliams būtų nustatytas 12% mokestis. Kartu atsisakoma diferencijavimo pagal gavybos vietą ir metinę gavybos iš telkinio apimtį. Šiuo metu tokiems ištekliams yra taikomi 2-20% mokesčiai, priklausantys nuo išgaunamų naudingųjų iškasenų kiekio.

Tuo metu išsklaidytiesiems angliavandeniliams, kuriems priskiriamos ir skalūnų dujos bei nafta, siūloma nustatyti 15% mokesčių tarifą. Tačiau, kaip teigiama pasiūlytame įstatymo projekte, „trejus metus nuo leidimo naudoti išsklaidytųjų angliavandenilių išteklius išdavimo datos taikomas 1% bazinis mokesčio tarifas, bet ne ilgiau kaip iki 2020 m. sausio 1 d.“

Tokia lengvata tikimasi sudominti potencialius investuotojus į skalūnų išteklių žvalgybą ir gavybą.

Anksčiau Vyriausybė svarstė galimybę skalūnų dujoms pirmuosius trejus metus išvis netaikyti jokio mokesčio. Tačiau teisininkai suabejojo, ar tokia lengvata atitiks Europos Sąjungos teisės reikalavimus. Todėl ministrai nusprendė trejiems metams investuotojams nustatyti lengvatinį 1% mokesčio tarifą.

Bet net ir toks lengvatinio tarifo nustatymas, anot teisės ekspertų, gali sukelti problemų. „Pažymėtina, kad siūloma mokesčio lengvata gali būti laikytina valstybės teikiama pagalba, kuri neatitiktų Sutarčiai dėl ES veikimo nuostatų, nes valstybės narės,  palaikydamos tam tikras įmones arba tam tikrų prekių gamybą, iškraipo konkurenciją arba gali ją iškraipyti, kas nesuderinama su vidaus rinka, kai ji daro įtaką valstybių narių tarpusavio prekybai. Todėl atkreiptinas dėmesys į Sutarties nuostatą, jog ,,apie visus ketinimus suteikti ar pakeisti pagalbą Europos Komisija turi būti laiku informuojama, kad ji galėtų pateikti savo pastabas. Atitinkama valstybė narė savo pasiūlytų priemonių neįgyvendina tol, kol nepriimamas galutinis sprendimas“, – teigiama Seimo Teisės departamento išvadoje apie pateiktą projektą.

Aplinkos ministras informavo Seimo narius, kad jau kreipėsi į Europos Komisiją dėl pasiūlytojo Angliavandenilių išteklių mokesčio įstatymo projekto nuostatų. Dabar laukiama Komisijos atsakymo.

Įstatyme numatoma didesnę dalį šio mokesčio skirti vietinėms savivaldybėms, kurių teritorijoje būtų žvalgomos ir išgaunamos skalūnų dujos ar nafta.

Po to, kai Seimas, kaip tikimasi, dar šių metų gruodį priims naująjį įstatymą, Vyriausybė galės paskelbti pakartotinį konkursą žvalgyti skalūnus Vakarų Lietuvoje. Premjeras Algirdas Butkevičius pareiškė tikįs, kad tai bus galima padaryti kitų metų pradžioje.

Ankstesnis skalūnų žvalgybos konkursas žlugo pernai rudenį, iš jo skandalingai pasitraukus amerikiečių bendrovei „Chevron“, kuri taip ir nesulaukė Lietuvos valdžios apsisprendimo dėl to, koks mokestis turėtų būti taikomas žvalgant ir išgaunant skalūnų dujas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.